Hogyan alakul ki a cukorbeteg láb?

A cukorbetegség egy összetett és az egész szervezetre kiterjedő anyagcsere-betegség, amelynek nemcsak egy-egy szervre korlátozódnak a tünetei. A kóros cukoranyagcsere következtében az ereket, az idegeket, a bőrt és a csontokat is károsító anyagcseretermékek keletkeznek, így egy idő után – bár erről a betegek többsége nem tud – a láb is érintetté válhat. A cukorbetegség hosszabb idejű fennállása során fokozatosan mennek tönkre a láb bőrét behálózó idegek, így a láb érzéketlenné válik, kialakul a diabéteszes lábra jellemző neuropátia.

Károsodnak az erek is, ami jelentősen csökkenti a bőr védekező- és regenerációs képességét. Ez idővel a bőrfelület elhúzódó fertőzéseihez, bőrkeményedések kialakulásához, majd kisebb sebek kialakulásához vezet, amelyeket a láb érzéketlenné válása miatt sokszor észre sem vesznek a betegek. A sebek – a láb vérkeringésének további fokozatos romlása miatt (angiopátia) – egyre súlyosabbá válnak, a mélybe terjednek, a csontokat is elérhetik – és csökkennek vagy megszűnnek a gyógyulás esélyei.

A cukorbeteg láb tünetei

A „cukorbeteg láb” kifejezés nem egy-egy tünetre, hanem egy tünetegyüttesre utal: magában foglalja az összes olyan lehetséges tünetet, amelyek egy cukorbeteg lábán megjelenhetnek. Melyek ezek a tünetek?

A cukorbeteg láb jellemző kezdeti tünetei közé tartoznak:

  1. a bőrön egyre gyakrabban megjelenő gyulladások, hámlások és a bőr viszketése,
  2. a talpon vagy az ujjak talpi felszínén megjelenő bőrkeményedések (kóros nyomáspontok), amelyek kisebesednek
  3. kis sebek megjelenése a lábujjakon az izületek felett, a talpon
  4. a lábak lógatásakor a bőr kékes-vörösen elszíneződik, felemeléskor pedig elfehéredik
  5. a lábujjak helyzete megváltozik, bütyök alakul ki, az ujjak elferdült állásban rögzülnek
  6. láb érzéketlensége tapasztalható pl. a hangvillával végzett vizsgálat során (neuropátia)
  7. zokniszerűen jelentkező égő érzés a lábakon, a lábujjak zsibbadása
  8. a körmök alatt és az ujjakon bevérzések alakulnak ki
  9. a járás bizonytalanná válása, majd az egyre gyakoribb megbotlások és elesések
  10. megváltozik a lábujjaink mozgása: az ízületek merevvé, az ujjak mozgása korlátozottá válik, és a lábujjak teljes kinyújtása lehetetlen
  11. a körömlemezek feltűnően megvastagszanak

A cukorbeteg önvizsgálattal elősegítheti, hogy a korai elváltozásokat önmaga is felismerje. Időnként hasznos a lábak állapotának és a nem látható területnek, a talpnak a vizsgálata. A kivitelezés egyszerű: egy tükröt helyezzen a talpa elé, és a tükörben felismerheti az esetleges bőrkeményedéseket, bevérzéseket, kezdődő sebeket.

Minden olyan esetben keresse fel a bőrgyógyászt, sebészt vagy a cukorbeteg láb kezelésére szakosodott szakembert, ha lábán a fent leírt tünetek bármelyikét tapasztalja!