Az idegek károsodásának (neuropátia) és az erek állapotának (angiopátia) javítása
A cukorbeteg láb egyik fő tünete az érzéskiesés vagy éppen túlérzékenység, amely a kóros cukoranyagcsere miatt vezet az idegek károsodásához a bőrben. Az orvosi kifejezéssel neuropátiának nevezett tünet enyhítésére többféle gyógyszeres kezelési mód is létezik, amellyel mérsékelhető a bőrérzés zavara. Vizsgálattal az idegek károsodása könnyen felismerhető, még abban a stádiumban, amikor még nincsenek sebek a bőrön. A sebek azért is növekedhetnek, mert az érzéskiesés miatt a beteg nem veszi észre a seb kialakulását vagy nem tulajdonít jelentőséget a sebnek. A láb érzéketlensége esetén előfordulhat, hogy a beteg a vérzést csak akkor veszi észre, amikor a vérfolt már a zoknin átütött.
A gyógyszeres kezelés alkalmazásával megelőzhető lehet, hogy a kis méretű sebek fokozatosan egyre súlyosabbá váljanak. Alapvető, hogy a beteg tájékozott legyen arról, hogy hetente gondosan meg kell néznie a lábát, hogy nincs-e rajta gyulladás, vérhólyag, seb. Már kicsiny hámhiány észlelésekor, azonnal fel kell keresnie az orvosát!
Az erek állapotának (angiopátia) javítására szintén léteznek gyógyszeres kezelések. Ezeknek a gyógyszereknek a szedése is nagyon fontos, hiszen a sebek kialakulásában, a sebgyógyulás elmaradásában fontos szerepet játszik a vérkeringés károsodása is. A gyógyszeres terápiával lassítható ez a folyamat, ezzel pedig jó esetben elkerülhető, hogy a láb fekélyesedése súlyossá váljon.
A cukorbetegek védekezése a baktériumok és a gombák fertőzésével szemben csökkent. Gyakoriak a fertőzések, amikor szisztémás antibiotikum vagy gombaölő gyógyszerek szükségesek. Ezeknek a gyógyszereknek a felírása minden esetben bőrgyógyász vagy a cukorbeteg láb kezelésére szakosodott orvos feladata.
Sebkezelés
A lábon kialakult, nem gyógyuló sebek esetében szakszerű és folyamatosan végzett sebkezelésre is szükség van. A krónikus sebek kezelése szakértelmet, speciális képzettséget igényel. A sebkezelés olyan szubspecialitás, amelyet a sebkezeléssel foglalkozó orvosnak és a szakápolónak is el kell sajátítania. Anatómiai, bőrgyógyászati, sebészeti, infektológiai ismeretekre van szükség, amelyeknek a tudásanyaga az utóbbi 15-20 évben rendkívüli mértékben fejlődött és kutatásokkal is alátámasztott.
Nem elég egyszerűen csak a korszerű kötszereket tenni a sebre, hanem a sebekről az elhalt anyagokat el kell távolítani, a fertőzést meg kell akadályozni és a vér-, és nyirokkeringést biztosítani kell a végtagban.
Az Istenhegyi Magánklinika cukorbeteg lábbal foglalkozó szakrendelésén a sebkezelésben is komoly tapasztalattal rendelkező szakemberekek fognak Önnek segíteni, ezért ezekkel a tünetekkel érdemes már a sebek kialakulásának a kezdetén hozzánk fordulnia!
A bőrkeményedések (kóros nyomáspontok) kezelése
Amennyiben a bőr érzéketlensége (neuropátia) miatt kialakuló elszarusodott, megvastagodott hámrétegek nem kerülnek rendszeresen eltávolításra, a lábujjak vagy a talp szövetei a szaruanyag nyomása következtében elhalnak, az érintett helyeken seb keletkezik. Ennek megelőzése érdekében a bőrkeményedéseket szakszerűen el kell távolítani.
A bőrkeményedéseket ne otthon, házilag, hanem a cukorbeteg láb tüneteit is jól ismerő pedikűrössel, úgynevezett podiáter szakemberrel kell kezeltetni! A podiáterek olyan szakemberek, akik szakirányú továbbképzés keretében sajátítják el a cukorbeteg lábon kialakult bőrkeményedések eltávolításának helyes módszerét. A szakszerű beavatkozással jelentősen csökkenthető az érintett lábujj- vagy talpfelület kisebesedésének a kockázata.
Nagyon fontos, hogy abban az esetben, ha a bőrkeményedések eltávolítása során vérző seb keletkezne, akkor azonnal forduljon háziorvosához és kérje, hogy bőrgyógyász vagy sebész szakorvoshoz utalja! Ha ez nem történik meg, akkor a seb elfertőződhet és idővel a láb üszkösödése is megindulhat!
Szintén nagyon fontos eleme a megelőzésnek és a kisebesedett láb gyógyulásának a megfelelő gyógycipő viselése. A gyógycipőt cukorbetegséggel foglalkozó szakorvos vagy ortopéd orvos írhatja fel. A speciális cipő segíti a deformálódott lábra nehezedő nyomás (testsúly) egyenletes elosztását.