Lökéshullám-terápia: egy új és hatékony lehetőség a cukorbeteg láb kezelésében

A lökéshullám-terápiának nevezett eljárással – a hagyományos sebkezelő módszerekkel kiegészítve – igen látványos eredmények érhetőek el a sebgyógyulásban. A több, heti gyakoriságban alkalmazott kezelésekből álló terápia során látványosan és fokozatosan csökken a seb nagysága és mélysége. A seb begyógyulása is bekövetkezhet. A gyógyulásnak természetesen akkor van a legnagyobb esélye, ha a seb korai állapotban kerül felismerésre és kezelésre. A lineáris lökéshullám terápia segítségével meggyógyítható és hosszú évekig olyan egészséges állapotban őrizhető meg a cukorbeteg láb, amellyel megfelelő életminőségben lehet élni!

Hogyan javít a cukorbeteg láb állapotán a lökéshullám-terápia?

A lökéshullám-terápia eredményessége annak köszönhető, hogy éppen azt a problémát képes hatékonyan befolyásolni, amely miatt nem gyógyulnak be az egyre nagyobb területet elfoglaló sebek.

A kezelés során alacsony intenzitású, nagy energiájú hanghullámok irányulnak a nem gyógyuló, hosszú ideje fennálló sebek területeire. A módszer sebgyógyulást ösztönző hatásának alapja röviden három hatásban foglalható össze:

  1. a nagy energiájú hanghullámok hatására új erek képződése indul meg a sebek területén
  2. a cukorbetegség miatt károsodott hajszálerek tágabbá válnak
  3. a vérerek falán könnyebben jutnak át a szövetek újraképződéséhez szükséges anyagok.

Számos kutatás foglalkozik a lökéshullám-terápia sebgyógyulást elősegítő hatásainak a vizsgálatával. A cukorbeteg láb sebeinek a gyógyulása többféle, az élő szöveteket sejtszinten érintő folyamat eredményeként valósul meg: a nagy energiájú hanghullámok egyaránt serkentik a sejtosztódást, azaz új sejtek kialakulását, a sejtnövekedést, a sejtek vándorlását, a sejtek egyik fő alkotórészének a fehérjéknek az újraképződését, és ezáltal megakadályozzák a szövetek további elhalását.

A lökéshullám kezelés hatásának kutatása során sok olyan adat vált ismertté, amelyek feltárták azokat a molekuláris szinten zajló folyamatokat, amelyek a sejtek felszínén, az erek falában és a sejtek közötti szövetekben zajlanak és a sebgyógyulást segítik elő:

  • fokozódik olyan fehérjék un. növekedési faktorok termelődése, amelyek az erek
    újraképődését serkentik (vascularis endothelialis növekedési faktor = VEGF),
  • fokozódik a sejtek közötti kötőszövetek létrehozásáért is felelős sejttípus (fibroblasztok) termelődése,
  • fokozódik az erek falának egyes sejtjeit létrehozó egyik őssejt-típus (mesenchymális őssejtek) termelődése,
  • fokozódik a helyi vérkeringés, és visszaszorulnak a krónikus gyulladást fenntartó folyamatok,
    a baktérium fertőzések kialakulását elősegítő hatások csökkennek.

A lökéshullám-terápiáról összességében tehát elmondható, hogy minden egyes kezelési alkalmat követően javul a láb vérkeringése, amely a sebek gyógyulási folyamatainak beindulásához vezet.

A sebek jól látható javulást mutatnak, amelynek elérése már egy néhány hetes kezelést követően is lehetséges: a bőrszövetek fokozatosan újraképzőnek, a sebek feltelődnek és a hámosodás is megindul. A teljes sebgyógyulás nem minden esetben lehetséges, de a kezeléssel megelőzhető a vérkeringés teljes megszűnése és a szövetek ennek következtében történő fokozatos elhalása, a seb állapotának súlyosbodása.

A lökéshullám-terápia alkalmazása minden olyan esetben javasolható, amikor a cukorbetegeknél előforduló érkárosodás – angiopátia – következtében a lábon sebek alakulnak ki, amelyek 6-8 hét alatt nem gyógyulnak be. Amennyiben csak a kis bőrerek károsodtak és a nagy erekben nem alakult ki súlyos érszűkület vagy érelzáródás, akkor a vérkeringés állapota jó eséllyel jelentősen javulni fog, így újra beindulnak azok a sebgyógyulási folyamatok, amelyek az erek károsodása miatt korábban lehetetlenné váltak.

A lökéshullám-terápia mellett a hagyományos sebkezelési módszerek alkalmazása is szükséges, csak így érhetőek el jó eredmények.

A lökéshullám-terápia klinikai vizsgálatának eredményei

A lökéshullám-terápia hatékonyságát elemző klinikai vizsgálatok egyikében – egy 20 hetes kezelési időtartamot követően – a betegek több mint 50 százalékánál teljes sebgyógyulást tapasztaltak a lökéshullám-terápiával és a hagyományos sebkezelő módszerekkel egyaránt kezelt csoportban. Ugyanez az arány a kizárólag hagyományos sebkezelésben részesített betegeknél mindössze 30 százalék volt. A sebek gyógyulási ideje a lökéshullám-terápiával is kezelt betegeknél átlagosan 60 nap volt, szemben a másik csoport átlagosan 80 napos gyógyulási idejével. Elmondható, hogy a lökéshullám terápia eredményei nagyon meggyőzőek.

Fontos hangsúlyozni, hogy a klinikai vizsgálatok során alkalmazott „hagyományos sebkezelő módszerek” a jelenleg elérhető leghatékonyabb sebkötözési eljárásokat jelentik, amelyekhez a magyar betegek is hozzáférhetnek, amennyiben a kötszereket szakszerűen alkalmazzák.

Hol érhető el a lökéshullám-terápia?

A lökéshullám-terápiát Magyarországon ma még nem alkalmazzák széles körben: a cukorbeteg láb kezelése jelenleg még nagyrészt a sebek hagyományos úton történő kezelésére korlátozódik.

Mit kell tennie, ha a saját vagy valamely hozzátartozója tüneteit a sebek hagyományos ellátása mellett lökéshullám-terápiával is szeretné kezeltetni?

A kezelésre való alkalmasság vizsgálatához, majd a terápiában történő részvételhez jelentkezzen be az Istenhegyi Magánklinika elérhetőségein, ahol előzetes időpont-egyeztetést követően tudjuk Önt vagy hozzátartozóját fogadni. Klinikánkon a nem gyógyuló sebek kezelésének nemzetközileg is elismert specialistája, prof. dr. Daróczy Judit kezeli a betegeket.A professzor asszony hosszú évek óta foglalkozik a cukorbetegeknél és más okokból (vénás betegségek, nyiroködéma) előforduló, nehezen gyógyuló sebek kezelésével, így a hagyományos sebkezelésben széleskörű gyakorlattal és tapasztalatokkal rendelkezik.

Mennyibe kerül a cukorbeteg láb lökéshullám terápiája?

A diabéteszes lábkezelés első szakorvosi konzultáció pácienseink számára díjmentes, kérjük jelentkezzen be elérhetőségeink egyikén! A terápia ára több paramétertől is függ, erről minden esetben a személyes konzultáción kap a beteg információt.